Jak wygląda transport żwiru?
Nasza firma TomTrans zajmuje się sprzedażą i profesjonalnym transportem różnego rodzaju kruszyw, które znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Pośród kruszyw, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród klientów znajdą Państwo żwir ozdobny i użytkowy. Są to dwa rodzaje żwiru płukanego, dostępnego w kilku wariantach i rozmiarach. Transportowanie tego rodzaju kruszyw różni się w zależności od ilości zamawianego towaru, o czym dzisiaj chcemy Państwu opowiedzieć w niniejszym artykule.
Wymagania, jakie należy spełnić, by móc przewozić żwir
Żwir jest ziarnistym materiałem pochodzenia naturalnego, uzyskiwanym z luźnych skał, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku piasku i otoczaków. To właśnie ze względu na jego niewielkie rozmiary oraz sypkie właściwości, konieczne jest przewożenie w przystosowanych do tego celu pojazdach.
Dlatego do przewożenia materiałów sypkich, powszechnie znanych także pod nazwą materiałów drobnicowych, używa się samochodów (ciężarówek, półciężarówek), zaopatrzonych w wyjątkowo szczelne skrzynie ładunkowe zdolne pomieścić zamawianą przez klienta ilość towaru. Każdorazowo przed załadunkiem żwiru do skrzyni ładunkowej, materiał sypki jest ważony. Jest to wymóg obowiązujących na terenie naszego kraju norm, m.in. PN-EN 13043, która dodatkowo nakłada na producenta konieczność zastosowania oznaczenia i opisu danego kruszywa. Podaje się w tym opisie producenta, źródło surowca, a nawet miejsce składowiska. Każdy zamawiający żwir od sprawdzonego sprzedawcy może dodatkowo liczyć na dokument dostawy zgodny z normą PN-EN 13043, który będzie zawierał datę wysyłki i istotne dla odbiorcy szczegóły dotyczące parametrów żwiru. Jest to gwarancja otrzymania towaru najwyższej jakości, zgodnego z oczekiwaniami klienta.
Dlaczego prawidłowy przewóz żwiru jest tak istotny?
Rzeczą niezwykle istotną dla odbiorcy, który chce zużytkować zamawiane kruszywo w określonym celu, są cechy fizyczne i właściwości mechaniczne kruszywa. Weźmy pod uwagę, np. taką sytuację. Zamawiane kruszywo będzie docelowo służyło jako podbudowa nawierzchni drogowych lub część mieszanki mającej ulepszyć podłoże. Jeżeli zatem zamówiliby Państwo kruszywo z niepewnego źródła, które nie posiadałoby pojazdów dostosowanych do przewozu tego towaru, to mogłoby dojść w trakcie transportu do utraty znacznej części zamawianego towaru (poprzez jego rozsypanie) lub zmiażdżenia kruszywa i tym samym zmiany jego frakcji (wielkości i objętości). Sprawdzony dostawca będzie wiedział, jak odpowiednio dobrać samochód dostawczy do rodzaju przewożonego towaru, rodzaju trasy i odległości, jaką ma do pokonania. Weźmie też pod uwagę ilość zamawianego kruszywa oraz jego docelowe zastosowanie. Dzięki temu zawsze otrzymają Państwo dokładnie to, na czym Państwu zależało, potwierdzone certyfikatem i dokładnie zważone.