Jakiego betonu użyć do stabilizacji gruntu?
Grunty, które nie spełniają parametrów wytrzymałościowych, powinny zostać ustabilizowane. W tym celu dopuszcza się zastosowanie betonu, dzięki któremu poprawia się nośność gruntu i jego odporność na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Najczęściej wykonuje się stabilizację przy budowie dróg, lotnisk, obiektów przemysłowych, parkingów, a nawet torów kolejowych.
Cement czy beton?
Stabilizacja gruntu wymaga zastosowania dobrej jakości materiałów. Specjaliści zalecają użycie cementu lub betonu. Ten ostatni sprawia, że szybciej można zakończyć prace na budowie i znacznie obniżyć koszty. Beton jest mieszanką cementu, wody, kruszywa takiego jak żwir i innych uszlachetniających dodatków, od których zależą właściwości betony. Do stabilizacji gruntu najbardziej nadaje się beton suchy.
Charakterystyka betonu suchego
Beton suchy powstaje z mieszaniny cementu, kruszywa, dodatków i niewielkiej ilości wody o odpowiedniej proporcji. Charakteryzuje się sypką konsystencją właśnie ze względu zastosowania małej ilości wody w przeciwieństwie do innych bardziej płynnych betonów. Suchy beton wysypuje się bezpośrednio do gruntu, z którego czerpie on wodę podczas procesu wiązania. Dzięki temu ma on odpowiednią gęstość niezbędną do stabilizacji gruntu. Dopuszczalne jest dodatkowe skropienie wodą w przypadku takiej konieczności. Zaletą suchego betonu jest to, że nie potrzeba stosować szalunków i dodatkowych składników, co znacznie przyspiesza prace budowlane.
Zastosowanie suchego betonu
Ze względu na swoje właściwości suchy beton znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Można stosować go w podbudowach i podkładach przy uwzględnieniu przyszłych obciążeń, w fundamentach, do wykonania krawężników, podjazdów, posadowienia pod posadzkę, taras oraz ogrodzenie.